Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Prowincja Tarnowska
Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP
"Posłani w pokoju Chrystusa"
Slajd 2 Slajd 3 Slajd 4

Drogą świętości

Ziemia  tarnowska i sądecka może poszczycić się wieloma osobami, które przez swoje święte życie zapisały się chlubnie w jej historii.  Jan Paweł II nazwał naszą diecezję ziemią świętych i błogosławionych.   W ścisły sposób z tą ziemią związały się również losy naszych sióstr: błogosławionej s. Celestyny Faron i Sług Bożych: s. Leoni Nastał,  s. Hiacynty Lula i s. Romualdy Grzanki. Razem z nimi chcemy jak mówił Jan Paweł II „świętować świętość”  i iść ich drogą .

mapa

Urodziła się 24 kwietnia 1913 r. w miejscowości Zabrzeż, w powiecie nowosądeckim. Chrzest św. otrzymała w kościele parafialnym w Łącku 26 kwietnia 1913 r. Już w dzieciństwie jej naturalna religijność, która w przyszłości stała się urodzajną glebą dla łaski powołania zakonnego, mogła rozwinąć się dzięki atmosferze, jaka panowała w domu rodzinnym, gdzie modlitwa, aktywny udział w życiu parafii oraz poszanowanie dla chrześcijańskich wartości moralnych kształtowały codzienność.

S. Leonia przebywała w Szczawnicy od 29 X 1937 r. do 4 XII 1939 r. Jako poważnie chora na gruźlicę,  korzystała tutaj  z kuracji klimatycznej i medycznej. W tym czasie dojrzewała jej ofiara miłości i tu osiągnęła cel swojego życia – zjednoczenie z Bogiem.W swoich listach opisywała swoją wielką  tęsknotę  za Bogiem,  ale i  uroki miejsca, w którym przyszło jej przeżywać dni choroby i cierpienia.

Pobyt w Zgromadzeniu S.Hiacynty związany był ściśle z domem w Tarnowie przy ul. Mościckiego (dawniej ul. Chyszowska), gdzie przebywała od 1937 prawie trzy i pół roku, będąc  wychowawczynią sierot, włączając się w inne prace, a w razie potrzeby zastępując siostrę w ochronce. Od 2 lipca - 14 sierpnia 1939 r., wraz z drugą siostrą, prowadziła kolonię dla dzieci w Jastrząbce Nowej, sprawując opiekę nad 54 dziećmi - z sierocińca i z ochronki. 17 czerwca 1940 r., na polecenie przełożonej generalnej, wyjechała do Starej Wsi. Drugi pobyt s. Hiacynty w Tarnowie związany jest z jej męczeńską drogą i pobytem w więzieniu.  Stąd została przewieziona do  Auschwitz 30 czerwca 1943 r

 

Franciszka Grzanka (s. Romualda), urodziła się 11 marca 1901 r. w Jamach, pow. Mielec, skąd rodzina przeprowadziła się wkrótce do Dulczy Małej. Rodzice sługi Bożej, to Wojciech i Teresa z domu Dubiel - rolnicy. Franciszka sakrament chrztu św. przyjęła dnia 13 marca 1901 r. w kościele parafialnym w Zgórsku, z rąk proboszcza ks. Józefa Kowalskiego.

« poprzednia 1 następna »
Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej