Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Prowincja Tarnowska
Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP
"Posłani w pokoju Chrystusa"
Slajd 2 Slajd 3 unnamed-674 Slajd 4

11 listopada - Akademia w Szczawnicy

11 Listopada - Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę

 

                "Jest takie miejsce na mapie świata- Polska!
To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce! "

 

10 listopada, bieżącego roku,  w Przedszkolu Niepublicznym w Szczawnicy, odbyła się akademia, która przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Listopad to miesiąc szczególny dla naszego narodu - symbol wolności i niewoli. Szczególnie w tym miesiącu należy pielęgnować wartości patriotyczne i zainteresować dzieci poezją patriotyczną opowiadającą o walkach Polaków, którzy własną krwią i ofiarą życia dali przykład światu, jak należy bronić wolności i niepodległości.

 Po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji Ministra Edukacji Narodowej pt. „Szkoła do hymnu”  i  o godzinie 11.11. odśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy. To wyjątkowy czas dla każdej Polki i Polaka. Z tej okazji dzieci z wszystkich grup oraz pracownicy przedszkola zebrali się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla Polaków czas. Wszyscy z powagą i w dużym skupieniu oglądali program artystyczny przygotowany przez dzieci z grupy starszej.

Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Starszaki, z podziałem na role przedstawiły losy państwa polskiego. Opowiedziały historie Polski oraz jej mieszkańców na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Przedszkolaki recytowali wiersze o tematyce patriotycznej i śpiewali pieśni , Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Dzieci zatańczyły ”Krakowiaka”- taniec regionalny oraz zaśpiewały jedną ze znanych pieśni patriotycznych pt. „Płynie Wisła, płynie”.

Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

    W ramach miejskich obchodów 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości delegacja dzieci z s. Renatą złożyli pamiątkową wiązankę przed Pomnikiem poświęconym SZCZAWNICZANOM WALCZĄCYM O WOLNOŚĆ OJCZYZNY.  W intencji Ojczyzny została odprawiona Msza św. w Kościele Parafialnym w Szczawnicy.

 mgr Mariola L.

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej