Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Prowincja Tarnowska
Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP
"W mocy Bożego Ducha"
Slajd 1 Slajd 2 Slajd 3 Slajd 4

Beatyfikacja krakowskiej Matki Teresy

W sobotę, 28 kwietnia 2018 r. w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, odbyła się piękna i radosna uroczystość beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej, w której wzięły udział również siostry służebniczki.  Podniosłego aktu beatyfikacji dokonał podczas Mszy św. watykański wysłannik kard. Angelo Amato. Odczytał On papieski list, ogłaszający Hannę Chrzanowską nową błogosławioną Kościoła Katolickiego. Uroczystość zgromadziła ponad 40 biskupów, wielką rzeszę kapłanów i kilkanaście  tysiącewiernych, w tym przedstawicieli władz samorządowych i  państwowych, a także chorych i niepełnosprawnych. Obecni na mszy byli m.in. wicepremier Beata Szydło i prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Wśród pielgrzymów wielkąi widoczną grupę stanowiły pielęgniarki, które w nowej błogosławionej zyskały wspaniałą orędowniczkę u Boga  i wzór w swojej posłudze ludziom cierpiącym. Im to właśnie, z portretu beatyfikacyjnego, Hanna Chrzanowska podaje swój „Rachunek sumienia pielęgniarki." Jak mówiły obecne na uroczystościach osoby  świeckie i siostry zakonne pełniące taką posługę, wyniesienie Hanny Chrzanowskiej na ołtarze, jest ogromnym dowartościowaniem ich codziennej posługi i nobilitacją zawodu, który wykonują.

Hanna Chrzanowska, zwana przez pielęgniarki „cioteczką „ albo „matką”,  a przez chorych „aniołem nadziei”,  była w Polsce pionierką domowej opieki nad chorymi, a także pielęgniarstwa parafialnego. Dla wielu osób była inspiracją do podjęcia samarytańskiej posługi wobec chorych, połączonej z umiłowaniem Chrystusa cierpiącego i zanurzeniem w modlitwie. W czasie wojny działała w Krakowie w kościelnych organizacjach charytatywnych i konspiracji. Po wojnie współpracowała m.in. z kardynałem Wojtyłą, dla którego jak sam mówił „ była ogromną pomocą i wsparciem”.  Podczas jej pogrzebu kard. Karol Wojtyła wygłosił wzruszającą mowę pochwalną: ""Dziękujemy ci, Pani Hanno, że byłaś wśród nas jakimś wcieleniem Chrystusowych błogosławieństw z Kazania na Górze, zwłaszcza tego, które mówi: "błogosławieni miłosierni".

W swojej Homilii beatyfikacyjnej kard. Angelo Amato nazwał Hannę Chrzanowską „latarnią światła w ciemności ludzkiego bólu”.  Podkreślił że „w Jej  osobie Kościół świętuje kreatywność chrześcijańskiego miłosierdzia. To miłosierdzie na wzór Jezusa Dobrego Samarytanina, szeroko otwiera swoje ramiona, aby przyjąć, otoczyć opieką i troską chorych, cierpiących i słabych".- Przypomniał, że nowa błogosławiona regularnie przystępowała do świętych sakramentów. Z powodu swoich przekonań religijnych została pozbawiona funkcji kierowniczki Szkoły Pielęgniarskiej. Pomimo tego poświęciła w pełni swoje życie jako pielęgniarka, całkowicie oddana służbie chorym. Nie bała się nacisków partii, odważnie broniła własnych przekonań i organizowała okresowe rekolekcje dla chorych. Powtarzała dobitnie, że wszystko to, co czyni się dla chorych, czyni się dla samego Chrystusa. Przypominała również wszystkim o nadziei szczęścia wiecznego w niebie. Służąc chorym, nie zwracała uwagi na zmęczenie czy na swoje zdrowie. Była też dla nich bardzo hojna - potrafiła np. sprzedać własną biżuterię, aby kupić lekarstwa dla potrzebujących. Opiekowała się także rodziną chorego, zwracając uwagę na jej życie duchowe i sakramentalne oraz zapewniając opiekę kapłana.

Za cud beatyfikacyjny uznano uzdrowienie Zofii Szlendak-Cholewińskiej, pielęgniarki i byłej podopiecznej Chrzanowskiej. W 2001 roku pękł jej naczyniak i dostała wylewu krwi do mózgu, co spowodowało niedowład kończyn i zawał. Lekarze uznali, że nie ma szans na przeżycie. Nawet jeśli by przeżyła, groziło jej trwałe kalectwo. Koleżanki Szlendak-Cholewińskiej zorganizowały akcję modlitewną, a pewnego dnia chorej przyśniła się Chrzanowska, mówiąc że wszystko będzie dobrze. Ostatecznie kobieta wyzdrowiała i powróciła do sprawności. Zmarła na raka dopiero dziesięć lat później.

s. M.P

 

 

 

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej