Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Prowincja Tarnowska
Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP
"W mocy Bożego Ducha"
Slajd 1 Slajd 2 Slajd 3 Slajd 4

Jak panicz Edmund walczył o wolność

W piękny listopadowy dzień świętując 100- lecie odzyskania Niepodległości spotkaliśmy się o godz. 10.00 w Kościele Miłosierdzia Bożego w Woli Rzędzińskiej by podczas Mszy Świętej dziękować Panu Bogu za dar wolnej Polski oraz wspominać wielkich ludzi, wielkich patriotów oraz tych bezimiennych, którzy wierni słowom „Bóg, Honor, Ojczyzna” walczyli za Polskę. Po Mszy Świętej odbyło się przedstawienie „Jak Panicz Edmund walczył o wolność.Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Gospodarza- Księdza Stanisława Szufnary, Matki Prowincjalnej Bronisławy Wieczorek oraz Sióstr Służebniczek, pani Wiesławy Mitery- Przewodniczącej Samorządu Gminy Tarnów, naszych Kochanych Rodziców, członków rodzin i znajomych oraz parafian. 

Przedstawienie rozpoczęło się od tradycyjnych polskich tańców- Poloneza i Krakowiaka. Następnie przypomnieliśmy sobie o trudnych w dziejach historii czasach rozbiorów Polski. Mali aktorzy przybliżyli postać wielkiego Polaka- Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, który modlitwą i pracą walczył o wolną Polskę. Pomagał dzieciom, sierotom zakładając dla nich Ochronki, założył Zgromadzenie Sióstr Służebniczek, które służą bliźnim pracując w przedszkolach, szpitalach, domach pomocy, na misjach. Błogosławiony Edmund jest dla nas wzorem do naśladowania, uczy nas bowiem by służyć Ojczyźnie poprzez uczciwość, pracę, poznawanie historii ojczystej, przez życie codzienne i serce czyste. Nie zabrakło wspólnego śpiewu pieśni i piosenek patriotycznych. Na koniec przedstawienia po wysłuchaniu granego na trąbce "Hejnału Wojska Polskiego" odśpiewaliśmy w postawie na baczność Hymn Polski.

Po gromkich brawach publiczności Siostra Dyrektor Renata podziękowała wszystkim gościom za obecność i wspólne przeżywanie tej ważnej dla każdego Polaka rocznicy. Po zakończonej uroczystości s. Paulina z p. Anią częstowały wszystkich gości biało - czerwonymi krówkami przygotowanymi specjalnie na tę okoliczność. W dniu 13.11.2018 r. przedszkolaki występowały dla uczestników i wychowawców Warsztatu Terapii Zajęciowej z Woli Rzędzińskiej, jak również dla społeczności szkolnej, Szkoły Podstawowej im. bł. E. Bojanowskiego. Swoim przedstawieniem „Jak Panicz Edmund walczył o wolność” przypominały wszystkim obecnym ważną dla naszego kraju lekcję historii. Po inscenizacji wychowankowie warsztatów na ręce s. Renaty wręczyli Godło Polski-  abyśmy zawsze pamiętali, że jesteśmy wolnym i niezależnym krajem.

Dzień później 14.11.2018 r. przedszkolaki wraz s. Renatą i nauczycielami uczestniczyły w forum edukacyjnym „Przedszkolak dla niepodległej” zorganizowanym przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli ODN- Tarnów. Podczas tego spotkania dzieci z naszej ochronki, przybliżyły innym przedszkolakom historię Polski, dzieląc się własnymi doświadczeniami, jak również miały okazję oglądać występy dzieci z innych przedszkoli.

Dla uczczenia 100- lecia Odzyskania Niepodległości w naszym przedszkolu został ogłoszony konkurs plastyczny "Polska moja Ojczyzna". Siostra Renata pochwaliła wszystkie dzieci za pomysłowość i staranność wykonanych prac.  Jury po długich obradach uznało, że wszystkie prace są piękne i otrzymują I miejsce. Siostra Renata wręczyła laureatom nagrody, a przedszkolaki nagrodziły zwycięzców gromkimi brawami.

Prace konkursowe można było oglądać w sali teatralnej w dolnym kościele naszej parafii. Wystawa była zorganizowana dla zaproszonych gości obecnych na Uroczystości Patriotycznej 11 listopada a obecnie prace można oglądać w naszym przedszkolu.

Anna W.

17

 

 Jak panicz Edmund walczył o wolnośc- film z przedstawienia

 

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej