Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Prowincja Tarnowska
Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP
"Eucharystia daje życie"
Slajd 2 Slajd 3 Slajd 4

Nowe doświadczenie macierzyństwa

W związku z sytuacją epidemiczą wiele placówek i ośrodków pomocy dla dzieci i rodzin rodzinie potrzebowała wsparcia, a szczególnie dodatkowych rąk do pracy. Analizując sytuację słuchając komunikatów siostry w imieniu Zgromadzenia zadzwoniły  kolejno do Sekretariatu  Prezydenta Krakowa oraz  dyrektor krakowskiego MOPS-u wyrażając gotowość do pomocy, jeśli tylko będzie taka potrzeba.

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać, bo już dwa dni później, tj. 17 kwietnia 2020 r.  3 siostry: S. Beata Nieć, S. Katarzyna Ślęzaki s. Sylwia Osetek, rozpoczęły służbę w Placówce Opiekuńczo – Wychowawczej Typu Specjalistycznego – Terapeutycznego, Al. Pod Kopcem 10 a w Krakowie, podejmując całodobową opiekę nad dwójką  dzieci ( roczną Hanią i trzyletnim Damiankiem) przebywających na obowiązkowej kwarantannie do dnia 28  kwietnia 2020 r.

„Nie robiłyśmy nic wielkiego: codzienna dziecięca pielęgnacja,  toaleta, wspólne śniadanie a po nim uczestnictwo we Mszy św za pośrednictwem transmisji internetowej, najczęściej z Łagiewnik. Następnie czas zabawy, nauki, przygotowania do  obiadu, który był przynoszony pod drzwi naszego „domu”. Po obiedzie czas dziecięcego odpoczynku i znów zabawy, nauka i ćwiczenia i sprzątanie „domu” a po kolacji... kąpiel i przygotowanie do spania, tak by ok. 20.00 spotkać się na wspólnej komplecie a następnie o 20.30 połączyć się z innymi w modlitwie różańcowej o ustanie epidemii.

Dzięki tej sytuacji doświadczyłyśmy tego co większość polskich rodzin w czasie epidemii: dzień  podobny do dnia, „zamknięte w czterech ścianach z dziećmi, z dużą potrzebą ruchu”, uczestnictwo we mszy św. przez internet z dziećmi a więc naznaczone ciągłym rozpraszaniem uwagi, bo chcą sikać , bo głodne, bo za długo :).

Mimo tego, że nie mogłyśmy uczestniczyć we Mszy św. i  przyjmować Jezusa w komunii Świętej, był to dla nas wyjątkowy czas kontemplowania Jezusa w ubogich i bezbronnych dzieciach. Mając na uwadze Słowa Jezusa,  „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” towarzyszyła nam wewnętrzna radość, że możemy kochać Go ukrytego w drugim człowieku”.

 

Kolejny raz w domu dziecka siostry pomagały w dniach od 30 kwietnia do 7 maja. Tym razem siostry:s. Justyna Smoleń, s. Katarzyna Ślęzak i s. Sylwia Osetek opiekowały się trójką rodzeństwa, dziewczynkami w wieku: 1 rok, 3 i 4 lata i tak jak poprzednio pełniły całodobową opiekę nad dziećmi odbywającymi kwarantannę. Tym razem, ku ich wielkiej radości, każdego dnia odwiedzał je ks. Maksymilian, który przynosił Pana Jezusa. Wielką łaską było też uczestniczenie we mszy świętej w dniu 3 maja,  w czasie której dziękowały za dar powołania oraz prosiły za Zgromadzenie i łaskę nowych powołań.

 

Czas spędzony w domu dziecka, był dla Sióstr wielką łaską oraz ciekawym doświadczeniem  macierzyństwa.

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej