Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Prowincja Tarnowska
Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP
"Eucharystia daje życie"
Slajd 2 Slajd 3 Slajd 4

Patriotycznie w Gorlicach

Dnia 12.11.2019 roku w Przedszkolu Niepublicznym Sióstr Służebniczek w Gorlicach zorganizowany został Marsz Niepodległości pod Pomnik Niepodległości znajdujący się w Parku Miejskim im. Wojciecha Biechońskiego. Dzieci, siostry i nauczycielki, niosąc biało – czerwone chorągiewki, demonstrowały swoją przynależność do narodu polskiego oraz radość z odzyskania niepodległości. Pod Pomnikiem Niepodległości  p. Joanna G. odczytała krótki rys historyczny Pomnika z płaskorzeźbą Juliusza Słowackiego, nad którą widnieje sokół z rozwartymi skrzydłami, zrywający się do lotu jako symbol – Polski odrodzonej. Przy dźwiękach werbli dzieci złożyły wiązankę kwiatów, zapaliły znicz a następnie w pozycji stojącej zaśpiewały hymn Polski - ,,Mazurek Dąbrowskiego”. Mamy nadzieję, że Ci mali patrioci będą kontynuowali niepodległościowe tradycje w swoim dorosłym życiu i przekażą  je w przyszłości swoim dzieciom.

               W ramach akcji ,,Szkoła Pamięta” dnia 31.10.2019 przedszkolaki odwiedziły cmentarz wojenny przy ul. S. Batorego w Gorlicach. Na zbiorowej mogile złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Dzieci odmówiły modlitwę za poległych żołnierzy walczących o wolność.

               W odpowiedzi na apel Gorlickiego Centrum Kultury p. Barbara T. przygotowała z trójką dzieci prace plastyczne polegające na wykonaniu projektu niepodległościowej pocztówki z Gorlic dowolną techniką plastyczną. W kategorii  Przedszkola – dwie dziewczynki okazały się finalistkami, zdobywając odpowiednio miejsca: Kaja P. - I miejsce, Amelia G. - II miejsce. Prace zostały umieszczone w Pawilonie Historii Miasta Gorlic i można je podziwiać do końca listopada. Małe artystki 05.11.2019 r. na inauguracji  tej wystawy otrzymały dyplomy i nagrody.

                           Ponadto przedszkolaki wzięły również udział w akcji zorganizowanej przez Ministra Edukacji Narodowej – Dariusza Piontkowskiego wraz  z Radą Dzieci i Młodzieży pod hasłem ,,Szkoła do hymnu”. W piątek 08.11.2019 r. o  symbolicznej godzinie 11.11 dzieci z grupy młodszej ,,Biedronki” oraz z grupy starszej ,,Motylki” wraz z opiekunkami zgromadziły się w przedszkolnej kaplicy i w pozycji ,,na baczność” odśpiewały hymn Polski dając wyraz dumy z bycia Polakiem.

 

 

mgr Joanna  Gurba   

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej