Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Prowincja Tarnowska
Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP
"Posłani w pokoju Chrystusa"
Edmund Slajd 2 Celestyna Slajd 4

Siostrzane refleksje nad Słowem

Talent - obowiązek czy łaska?  /Mt, 25, 14-30/

aaa-980x652

Talent… co przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz to słowo? Z czym kojarzy Ci się talent?

Dla mnie talent to szczególna zdolność, uzdolnienie czy to w dziedzinie sztuki, malarstwa czy też i  muzyki, jak również bycie operatywnym w codziennych obowiązkach, pracy i życiu.

W czasach Jezus talent miał inne znaczenie, gdyż wykorzystywano go jako wartość materialną, zapłatę, pieniądz. Był on jednostką wag, a jeden talent miał wartość kilku kilogramów srebra.

Dzisiejsza przypowieść jednak nie ma na celu talentu jako jednostki pieniądza i wzbogacania się nim, chociaż w momencie, gdy ją czytamy takie mamy pierwsze skojarzenie. Dzisiejsza Mateuszowa przypowieść ma skupić naszą uwagę na głębszym znaczeniu talentu jako uzdolnienia do czegoś, do zdolności tworzenia, bycia kreatywnym, pomysłowym itd.

Każdy z nas, zarówno Ty jak i Ja jesteśmy obdarowani, mamy swoje talenty. W tym miejscu warto zastanowić się i pomyśleć jaki jest mój największy talent, moje zdolności?! Czy wykorzystuje swoje zdolności i ich możliwości w swoim środowisku, rodzinie, miejscu pracy, wśród osób które codziennie spotykam?

Pan Bóg każdemu z nas udzielił tyle talentów ile uważa za słuszne. On najlepiej wie, ile ich potrzebujemy. Każdy z nas jednak sam jest za nie odpowiedzialny. Co z nimi zrobisz i jak je wykorzystasz zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. A wskazówką do ich rozmnażania jest dzisiejsza przypowieść.

W dniu dzisiejszym przeżywamy także kolejny Światowy Dzień Ubogich. Może warto w dniu dzisiejszym pomyśleć o wykorzystaniu swoich zdolności i możliwości wobec tych najbardziej potrzebujących i bezradnych życiowo. I nie patrzeć na nich z pogardą, ale z miłością, troską i pomocną dłonią.

Dajesz tyle ile mi potrzeba,

Nie więcej i nie mniej, tak w sam raz.

Co z tym zrobię i jak wykorzystam?

To zależy tylko ode mnie.

Spraw, abym nie zmarnowała,

niczego z tego czym mnie obdarzyłeś. Amen.

s.Angelika

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej