Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Prowincja Tarnowska
Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP
"Posłani w pokoju Chrystusa"
Slajd 2 Slajd 3 unnamed-674 Slajd 4

Siostrzane refleksje nad Słowem

Świadectwo /J 1,29-34/

jan

Dzisiejsze niedzielne Słowo zaprasza nas nad Jordan, aby wysłuchać pięknego i głębokiego świadectwa Jana. Gdy wgłębiałam się w dzisiejszą Ewangelię to moja uwaga skupiła się na wzroku i świadectwie i tymi spostrzeżeniami chciałabym się dzisiaj z Tobą podzielić.  

Jan miał świadomość, że idzie przed Jezusem, aby przygotować Mu drogę i przygotować ludzi na spotkanie z Nim. Dlatego niezwłocznie gdy tylko Go ujrzał, wpatrując się w Niego rzekł: Oto Baranek Boży… Tym samym odwrócił uwagę i skupienie na sobie, a zwrócił ją w stronę Jezusa, wskazując tym samym drogę pójścia za Nim, aby poznać Go bliżej.

Baranek… dla nas współcześnie żyjących ludzi zapewne kojarzy się z okolicami górskimi, halami z owcami, pasterzami i bacówkami z oscypkami. Ale dla ówczesnych Żydów, baranek kojarzył się tylko z jednym: ze świętem Paschy, wyjściem z niewoli i tym co się z tym wiązało. Jan miał w pełni tego świadomość wypowiadając powyższe słowa. Wiedział, że Jezus jak cichy Baranek odda za nas swoje życie dla naszego Zbawienia.

W przeciwieństwie do licznie zebranych nad Jordanem, którzy nie rozpoznali w osobie Jezusa Mesjasza, Jan patrzył oczyma wiary. Patrzył tak uważnie, że dostrzegł pośród licznego tłumu gołębicę i Ducha Świętego zstępującego z nieba na Jezusa. Prośmy dziś Jana, abyśmy mieli światłe oczy, abyśmy nie tylko widzieli wzrokiem, ale umieli także dostrzegać oczyma wiary.

Jan dał takie świadectwo…

Świadectwo… Czym ono jest dla mnie? A dla Ciebie? Najczęściej kojarzy nam się z dokumentem potwierdzającym jakiś fakt lub zdarzenie. Czy to świadectwo szkolne potwierdzające nasze wykształcenie, czy też świadectwo pracy potwierdzające zakończenie jakiegoś etapu w naszym życiu.

O świadectwie niejednokrotnie jest mowa na kartach Starego i Nowego Testamentu. Świadectwo to również tytuł filmu opowiadającego o życiu papieża Polaka, który ukazał się w 2008 roku.

Podczas różnych wydarzeń, spotkań czy koncertów, jak również w środkach masowego przekazu  możemy wysłuchać świadectw osób nawróconych, uwolnionych z nałogów lub żyjących według obranych przez siebie wartości.

Ale świadectwo dajemy przede wszystkim o sobie swoim życiem i postępowaniem. W miejscu gdzie żyjemy, pracujemy i z kim się spotykamy, wartości jakie wyznajemy i za którymi się opowiadamy.

Każdy z nas ma niejako swój czas osobistego i prawdziwego spotkania z Jezusem. I każdy z nas ma dawać o Nim świadectwo swoim życiem i postępowaniem, tak jak uczynił to Jan, który wiernie wypełnił powierzone mu zadanie. Nie tylko sam doświadczył osobistego spotkania z Jezusem, ale wskazał Go innym, a tym samym objawił Go światu. A jak dobrze pamiętamy Jego pierwsze spotkanie odbyło się jeszcze będąc w łonie matki swojej Elżbiety, gdy Maryja niezwłocznie odwiedziła ją w Ain Karem.

Prośmy dziś Jana, abyśmy tak jak On byli odważnymi świadkami Jezusa i abyśmy sobą nikomu Go nie przysłaniali.

s.Angelika

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej